Archiv článků

Kalendář

<<  červen 2019  >>
poútstčtsone
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Zobrazit ve velkém kalendáři

Chytání pádů 20.-21.5.2017

Napsal: drnadmin Dne: 16.05.17 17:05 Akce

Nácvik chytání pádů a základů záchranných technik proběhne na málo známém, ale významném polygonu v Raubířských stěnách u Hodkovic.

Program: V sobotu si půjdeme zalézt (volba oblasti podle počasí a nálady) a cestou z lezení se stavím u Slůněte pro padostroj a s vybranými dobrovolníky provedeme přípravu polygonu. Zprovozněné by to mělo být cca v 18:00. Zájemcům, kteří se dostaví k chytání už v sobotu večer, doporučuji vzít si s sebou spacák, pár plechovkáčů a špekáčky na opékání. Méně náročným mohou posloužit i buřty. Nácvik bude pokračovat v neděli od rána (8:30) do cca 14hodin. Pokud budou skály suché, zájemci si můžou odpoledne ještě něco vylézt v Radoňovicích, na Kvočnách, v Bezděčíně nebo přejet na Sušky případně Drábky.

Nástin, čím se budeme zabývat:

Prosím ty zkušenější, aby sebou vzali ve vlastním zájmu méně zkušené, může jim to zachránit život (všem). Zároveň prosím ty zkušené, aby vzali na vědomí, že technologický vývoj za posledních pár let šel rychle dopředu a na 90% v současnosti vyrobených a prodaných lan nemá osma dostatečný brzdný účinek, na druhé straně na chlupatá lana 10,2-11mm je osma stále nejvhodnější prostředek na jištění přes tělo. Když náš oddílový guru Pepis řekne, že nejlepší je osma, neplatí to absolutně, ale pouze ve vztahu k jím používaným drátům vzdáleně připomínajícím lano.

Starého psa novým kouskům těžko naučíš, o poslední příhodě pádu na Makaku na betonovou podlahu vlivem chybného použití poloautomatické brzdy bude referovat Pepis, který se náhodou stal svědkem události a dodatečně mu to Mlejnis promítl zpomaleně na videu.

K jištění na umělých stěnách vydal doporučení Rakouský Alpenverein: http://www.cestydoprirody.cz/clanky/320-jisteni-jakou-pomuckou-doporuceni-alpenvereinu

ČHS cituje studii DAV: http://www.horosvaz.cz/metodika-medicina/jak-vznikaji-urazy-na-lezeckych-stenach/

Při čtení výše uvedených článků prosím vezměte na vědomí, že se toto doporučení týká pouze umělých stěn a jedno-délkových sportovních cest, viz. odstavce 4.3. a 5.2. doporučení AV. Při jištění od štandu ve stěně je použití poloautomatických brzd typu Grigri nebo CT click-up vysloveně nebezpečné. Pokud hrozí tvrdý, dlouhý pád s horším pádovým faktorem, musel by se člověk s grigrinou pověsit cca 5m pod štand a jistit přes sebe (což nikdo neudělá). Při zavěšení brzdy přímo do štandu akutně hrozí jeho destrukce! Při zavěšení na odsedce obvyklé délky vás to brutálně rozmázne o stěnu. Pokud má někdo zkušenost, že podobně odchytal v pohodě pád s pádovým faktorem 00-prd a lanem v několika jištěních a s třením o skalní bříška a ani to s ním nehnulo, neznamená to, že ho jednou nemůže potkat totální průser.

Protože je našem oddíle velmi rozšířené lezení více-délkových cest od sportovních po vysloveně „Alpský“ charakter, je nutné vzít na vědomí, že každý, kdo nechce riskovat zranění sebe i spolulezce, by si měl vyzkoušet dynamické jištění přes poloviční lodní uzel a karabinu HMS zavěšenou ve štandu a druhý způsob přes kýbl zavěšený na sobě. Při štandu v nerezových borhácích jištěním v HMS přímo přes štand nic moc nezkazíte, při špatném štandu, lezení v ledu a střídavém cvakání 1/2 lan je nutné bezpodmínečně jistit dynamicky přes sebe! Ve většině oficiálních doporučení je napsáno, že se to týká pouze expertů. Pokud začnete lézt delší cesty po vlastním jištění, nastává období, ve kterém se rychle musíte stát experty, než se stane průser.

Kdo používá Guide nebo Reverso na jištění druholezce se samoblokujícím účinkem, tomu důrazně doporučuji využít tuto příležitost a vyzkoušet bezpečný způsob odblokování a spuštění spolulezce na zem. Při chybném použití hrozí pád jištěného na podlahu.

Taky bych vám všem rád ukázal přepálené oko od sedáku, jehož původní majitel je od 25 let upoutaný už natrvalo na kolečkové křeslo a něco k tomu řekl.

Zájemci o delší cesty si budou moci po praktické ukázce (v případě zájmu, vnucovat se nebudu) vyzkoušet přesednutí u kruhu při slanění stěnou s tím, že jim ve společné slaňovací pomůcce visí figurant - kamarád, který předstírá, že nemůže hýbat rukama. Je to poučné, nicméně si uvědomíte, že to v případě potřeby nedáte, pokud si to předem několikrát v klidu nezkusíte a nebudete umět použít vánočkový prusík a vánočkový uzel.

Mapa okolí Raubířských skal:

Komentáře jsou uzavřeny