Archiv článků

Kalendář

<<  prosinec 2018  >>
poútstčtsone
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Zobrazit ve velkém kalendáři

Výlet do Sperlongy 21.-30.10.2016

Napsal: drnadmin Dne: 06.11.16 19:11 Akce | Aktuality

Původním záměrem bylo podzimní lezení v jižní Francii, ale s blížícím se odjezdem se zhoršila předpověď počasí tak, že jsme se neradi museli rozloučit s vidinou francouzského vína a salámků s tím, že musíme najít náhradní cíl s lepším počasím. Ve složení Velbloud, Drn, Krab a Kačka padla kolektivní volba na oblast Sperlonga, která se nachází na Z pobřeží střední Itálie, mezi Římem a Neapolí. Do oblasti proběhl už jedem oddílový výlet v roce 2004, viz http://www.holoko.cz/old/archiv/sperlong/sperlong.htm

Před Veronou nám navigace Madla oznámila, že nás čeká ještě 7 hodin jízdy po dálnicích, jejichž kvalita se směrem jižním průběžně zhoršuje. Po krátké poradě jsme odbočili k oblasti Stallavena u Verony, kde jsme se dospali, něco vylezli a odpoledne pokračovali k cíli cesty. Bivakovací úroveň na kraji loučky u cesty k lezeckým sektorům je průměrná, bez ochrany před deštěm a podprůměrnou ochranou před rosou. Nespornou výhodou je časomíra zajištěná z věže místního kostela. Nad ránem se zvoní každá půlhodina, takže spáč má perfektní přehled, kolik odpočinku mu ještě zbývá. V 7:00 po vyzvánění následuje zvuk elektrických varhan, který do odpočívajících vleje optimismus a chuť být v lezeckých sektorech dřív než místní lezci. Pdf průvodce stažený se serveru coronn.com se ukázal jako málo použitelný. Oblast se podle něj dá najít, určit cesty už povětšinou ne. Od místních jsme nafotili pod stěnou mobilem jakýsi samizdat, který je ke stažení zde: Stallavena.pdf (6,9MB). Po upřesnění klasifikace cesty určené z coronn jako 5b, podle informací z místních zdrojů, jsme se přestali divit, proč nám pětkách tak nabíhá předloktí.

Do Sperlongy jsme dorazili ve 21h. Na ocelových vratech Agrimare Campingu visela cedule s telefonním číslem na anglicky mluvícího kempaře, ale chvíli trvalo, než jsme zjistili telefonní předvolbu na Itálii +39. Do telefonu nám nadiktoval kód na otevření vrat a ubytovací formality se dořešily ráno. Kemp je jako jeden z mála v blízkosti lezeckých oblastí provozovaný celoročně, prostředí olivového háje je příjemné a celková cena za místo, auto a 4 lidi 30EUR/den (platí pouze v mimosezóně říjen - květen) není na jižní Itálii nijak vysoká. http://www.agrimaresperlonga.it/. V ceně je příjemná společenská místnost, wifi a studená sprcha. Za teplou sprchu s platí zvlášť, v umyvadlech teče teplá voda v ceně.

Sektory lezeckých oblastí Sperlonga a Monetta se nacházejí vlevo nad silnicí SR213 cca 5km od kempu směrem Gaeta. Východiskem do oblastí je Ristoro da Guido, kde se dá zakoupit kvalitní průvodce na sportovní oblasti mezi Sperlongou a Gaetou z r. 2012, který jsme zakoupili do oddílové knihovničky. Je sice v Italštině, ale popis přístupu je u každé oblasti i anglicky a cesty jsou vyznačeny v barevných fotografiích, takže pro používání stačí znalost arabských číslic do maximálně 9, naší výpravě stačilo bohatě do 6.


Vlastník restaurace se chová k lezcům přátelsky. Nad dotaz "jak s parkováním?" nám vysvětlil, že parkování je v mimosezóně od října free, ale ať si dáme klidně auto na bezpečnější místo za hospodou. Na parkáči už vegetili rakouští lezci s dodávkou a bylo vidět, že majitel toleruje i přespání. Na druhé straně je to dost na jihu a v kempu s pancéřovými vraty hlídanými několika průmyslovými kamerami jsme se cítili bezpečněji. V lezeckém průvodci je důrazné upozornění, že při parkování u oblastí, kam se nastupuje z odlehlých parkovišť (ostatní oblasti kromě Sperlongy a Monety), se nesmí nic nechávat v autě.

Lezení je převážně v kolmých stěnkách a až na výjimky po neoklouzaných dírkách, kapsičkách a na lehčích cestách jsou občas k mání i madla na celou ruku. Jediná oblast, kde převažovaly oklouzané cesty, je Spiaggia dell' Areonauta, která se nachází přímo na písčité pláži.


Kromě boje s občas nelidským vedrem se výlet poměrně vydařil. Nejteplejší den jsme přežili na břehu moře v Spiaggia dell' Areonauta, kde jsme se každé 2 cesty chodili chladit do vody, jinak se to s dostatkem tekutin dalo vydržet. V sektorech Sperlongy a Monety je i pro softmovery lezení na několik dní, i když podle čísel v průvodci to na první pohled vypadá na ještě větší výběr pohodářských cest. Klasifikace je zhruba 1 stupeň tvrdší než v Arcu a cca 2 stupně přísnější než na Kalymnosu.

Posledním problémem byl malý výběr vín a dobrot a vysoké ceny v marketu ve Sperlonze. S využitím free wifi v kempu jsme načerpali informace jak posílit logistické zajištnění výletu a vydali se shopovat do diskontu Euro spin ve Fondi, Via Appia. Výsledek překonal naše očekávání, namátkou uvedu 200g vynikající gorgonzoly DOP za 1,26 a 0,75l Primitivo Salerno DOC za 1,99 bylo jedno z nejdražších vín, které tam měli. Velbloud sice šáhnul po úplně nejdražším vínu za 3,5E, ale musel ho vrátit do regálu s odůvodněním, že vína s obsahem alkoholu nad 14% jsou nevhodná jako nápoj před sportovním výkonem.

Jediná nevýhoda byla, že jsme si neužili to zemětřesení 5,5 Richterovy stupnice. Po obvyklé konzumaci primitiva za 2E jsme nikdo nepozorovali houpání země větší než obvykle a o zemětřesení jsem se dozvěděl až druhý den ráno z telefonátu vyděšené Danči.

Celkově se výlet vydařil a ukázalo se, že poněkud vyšší náklady na dopravu se dají kompenzovat konzumací vynikajícího vína a dobrot za babku. Čím víc pijete, tím víc ušetříte. Riziko úpalu a úžehu je kompenzováno možností chladit se v moři, které bylo na říjen neobvykle teplé.

Komentáře jsou uzavřeny