Zpráva o výletu do Schwitzu


termín :           začátek srpna 2008

cíl :                 dobýt jednu z nejlehčích čtyřtisícovek (Allalinhorn 4027)

osoby :            Spálenští Martin (Loko), Eva, Markéta (13let) +Markéta Koudelkova (Loko)

1.den   Přes noc dojet do Saas-Almagell a nastoupat 1600v.m na chatu Britannia (3029mnm). Chatař se divil, že chci jit s dětmi Hohblaugrat podle průvodce z 1978. Po vysvětlení, že pohodový sněhový hřeben není již sněhový, ale jsou na něm nepříjemné 20m stěnky, měníme výstupovou trasu. Holt, globální oteplování.

 

2.den   Ráno se tunelem (metro) dostáváme do sousedního údolí. Nandat mačky (junioři poprvé v životě), navázat a pohodově na vrchol Allalinhorn. Tři lidi mají výškový rekord. Z vrcholu je perfektně vidět 22 čtyřtisícovek. Sestup je okrášlen kličkováním mezi trhlinami. Do údolí změkle sjíždíme lanovkou a přesně podle předpovědi začíná pršet. Nocleh v kempu.

3.den   Odpočinkový výlet s malým kletterstejgem a malým deštěm.

4-6.den           Treking se stany po trase : St.Niklaus (1116m.n.m) (v údolí Zermatu) - Austbordpass (2894m.n.m) – Grubem (1822m.n.m) – Meidpass (2790 m.n.m) – Vissoire (1200m.n.m). Po celé trase výhledy Weisshorn a ostatní na okolní velikány.

7.den   Jednodenní výlet na Aletschledovec. Prudké zhoršení počasí nás nutí odjet domů.

Celkové zhodnocení: vrchol dobyt, nastoupáno více než 5700 v.m., počasí přesné jak švýcarské hodinky. Prostě chybičky nenajdeš.

                                                                                              Marťas