Nácvik chytání pádů proběhl ve cvičném areálu v Betlémkách 26.5.2001


Nácviku se zůčastnili i naši dva nejmladší členové. Kromě lehkých popálenin na rukách několika jedinců se letos chytání obešlo bez vážnějších úrazů. Honza Blecha raději jenom přihlížel. Na tahání pytle s pískem jsme použili efektivní čínskou metodu:

Kdo se pokoušel držet lano dlaní k osmě (na základě celkem logické úvahy, že se mu tak nemohou dostat prsty do osmy), ten obvykle skončil s popáleninami. Při opačném držení je potřeba si dát pozor na prsty, ale velká bomba se dá udržet líp - při jištění ze země se dá zcela eliminovat prokluz lana a dynamiku jištění lze zajistit tím, že se chytač nechá přiměřeně vynést. Samozřejmě jsme trénovali obvyklou praxi - nepřivázaný chytač bez rukavic volně postává pod skálou. Trénovat jištění v rukavicích je nesmysl, protože ve skalách je má při jištění jeden z tisíce. U nezletilců jsme udělali výjimku - dostali na hlavu přilbu, i když v ní na písku nikdo neleze. Místo dynamického lana jsme z úsporných důvodů použili 20 let starou českou bílou devítku, pochcanou od kocoura. Lano kupodivu neprasklo, ale vedle uzle se naseklo do půlky a v místě ohybu přes karabinu chyběl metr opletu. Chytání od stěnového kruhu s horším pádovým faktorem už by nevydrželo, na příště si musíme opatřit jiné.

 

Po nácviku následovalo lezení v Betlémkách. Lezly se hotové cesty i prvovýstupy, jednu z nových cest jsme věnovali Šášově památce. Sud piva Konrád, sponzorský dar Vratislavického pivovaru, se vypil večer u ohně a druhý den se šlo zase lízt. Hudbu zajišťovali naši oddíloví kytaristé Honza a Martin.

Seznam prvovýstupů, uskutečněných během letošního chytání pádů:


PIETNÍ - Masiv
In memoriam Jirky Jíry VII; J. Koudelka - Š. Pikous,
P. Zeidler, J. Kadlec, V. Skrbek, 27. 5. 2001. Přímo ke kruhu a spárou na vrchol.

Komínek III, Š. Pikous, P. Zeidler, M. Kopecký, 26. 5. 2001. Komínem v Z stěně na vrchol.

JENÍČEK
Mroží tanec VIIc; J. Koudelka, J. Kadlec, 27. 5. 2001. Tupou hrankou na balkónek a ke kruhu. Mírně zleva přes dírku na oblý vrchol.

MAŘENKA
Nic není jako dřív VI (RP VII); J. Koudelka, J. Kadlec, T. Kadlec, I. Ulbrichová, 27. 5. 2001. Stěnkou vpravo od NC přes kruh na vrchol.

JEŽIBABA - Masiv
Na koštěti VI-VII; J. Koudelka, J. Kadlec, T. Kadlec, P. Zeidler, 27. 5. 2001. Koutkem kolem kruhu do široké spáry v cestě Perníček.

VÝR
Kořenová VI; J. Koudelka, J. Kadlec, 26. 5. 2001. Podél velkého odštěpu na balkónek (kruh). Spárou na vrchol.

HRADIŠTĚ - Masiv
Stonožka VIIb; J. Koudelka, J. Kadlec, M. Kučera, 26. 5. 2001. Krátce spárou v boční stěně a traverzem doprava k 1. kruhu. Podél sokolíčků na hraně ke 2. kruhu a zdvihem na vrchol.

ZUB - Masiv
Harpago VIIb; J. Koudelka, J. Kadlec, M. Kučera, T. Kadlec, 27. 5. 2001. Spárkou v pravé části stěny na konec (uzel). Překrok doleva do další spárky (uzel) a podél hrany na balkónek ke kruhu. Krátce na vrchol.