Lezení ve Francii 4.-15.4.2006


Liberecká i pražská sekce HO se sešla v hojném počtu v lezeckých oblastech v jižní Francii, poblíž města Draguignan. V okolí vesnice Chateaudouble je 5 oblastí s různými typy vápence a zajímavým lezením. Délky cest jsou od 12 do 60m. Většina cest je vyborhákovaných v rozmezí let 2000 - 2003, takže jsou až na výjimky poměrně málo oklouzané. Tvrdost klasifikace v oblasti je Francouzský průměr, o něco tvrdši než např. v Buoux a o něco měkčí než v Orpierre. Jednu z oblastí jsme prohlásili za nepoužitelnou, protože v ní nebyly cesty lehčí než 7a+, ale ve zbylých čtyřech jsme si fantasticky zalezli.

Pohled na Châteaudouble z oblasti Les Marinouns

 

K lezeckým sektorům v La Pale je přístup přes brutální krpál, protože tvoří horní patro nad oblastí Rebouillon. Lezení v krásném šedém vápenci stojí za nepříjemnou turistiku.

V Les Marinouns jsou krásné cesty na 1-2 délky v drsném vápenci se silnou příměsí písku. Většinu cest tam udělal (a krásně označil na nástupech malovanými kameny) Zbyněk Čepela:

Z odpočinkového dnu u parkoviště pod oblastí Rebouillon:

 

Většina cest v Baou des Prannes má kolem 50m, takže dvojité lano je při sestupu výhodou. Při hledání parkoviště a přístupu do oblasti se vyplatí pozorně číst průvodce a nevynechat žádný orientační bod. Kromě pohodové spáry La Capppe nám připadala klasifikace v oblasti poměrně dost tvrdá. Oblast jsme za to měli celý den sami pro sebe.

Krátká lahůdková spárka Little crack

Závěrečného večera před přesunem do další oblasti se naši pražští kamarádi zúčastnili jen sporadicky, postihla je zřejmě trudnomyslnost z toho, že jejich mikrobus už nikdy nikam nepojede. Jen Pepis vypadal v pohodě a říkal, že když už tam musí zůstat, přestože má všechno přelezené, vynýtuje nám aspoň do příštího roku nějaké pěkné cesty.

S pozdravem "doufáme, že vás tady za rok najdeme v pořádku" se zbylá dvě pojízdná auta vydala na přesun do oblasti Orpierre. Jedno auto cestou stihlo ještě výlet do kaňonu Verdon a přijelo o den později. Orpierre se nachází kousek SZ od Sisteron, asi 50km J od Grenoble.

Pohled na skály z parkoviště za kostelem přímo v Orpierre.

Pohled na městečko Orpierre od nejvýznamějšího lezeckého sektoru le Quiquillon

Pohled na sektory le Belleric a le Quiquillon. Na některých cestách v le Quiquillon je dvojité lano značnou výhodou při sestupu, cesty jsou na 2-4 délky.

Pohled na skály z "climbing area" v místním kempu. Všechno jsou lezecké sektory popsané v průvodci, takže i když je oblast hodně frekventovaná, nemusejí se stát fronty na cesty. Kdo chce oblast navštívit, musí počítat s lezením po velmi malých chytech už od obtížnosti 5c+/6a a s tím, že místní 6a až 6a+ odpovídá obvykle poctivému 6b v oblastech Buoux nebo Ardéche. V dubnu je tam hlavní lezecká sezóna, "climbing area" v místním kempu je otevřená a spát na divoko na parkovištích u skal se nedoporučuje, protože tam často prudí policajti.

Další fotky z akce (včetně zastávky v Monaku cestou do Chateaudouble) jsou na serveru Franty - potápěče