Lezení v jižní Francii 12.4.-19.4.2008


Tradiční oddílové akce se zúčastnilo celkem 20 lezců z toho 16 našich členů. Z důvodu špatné předpovědi počasí pro oblast Les Baronnies byl cíl na poslední chvíli změněn na lezecké oblasti nad přístavním městem Toulon. Sraz účastníků byl v sobotu v oblasti Coudon nad la Valette - du - Var. Skály se nachází v těsné blízkosti pevnosti a vojenského prostoru.

Po přespání u skal jsme se druhý den přesunuli do oblasti Baou - 4 - oro. Je to nejvýznamější oblast z průvodce Toulon - druhý díl. Cesty jsou většinou na 1, občas až na 4 délky. Starší cesty už jsou oklouzané, ale v novějších sektorech se ještě najdou naprosto neoklouzané plotny, stěny i převisy. Po lezení jsme zvolili za základní tábor kemp v Belgentier.

Pěkné lezení na jeden den je i v plotnách v Coudon - Baudovin:

V novém průvodci Toulon II. díl jsou i nové naprosto neoklouzané oblasti vynýtované v letech 2003 - 2005. Jsou to jedno až dvoudenní oblasti s krásnými cestami. Velmi hezké lezení je v oblasti Croupatier:

Na jeden den zajímavých cest je i v Touravelle:

Po sedmi dnech lezení jsme ani zdaleka nevyčerpali možnosti uvedené ve druhém dílu průvodce. Stejně tlustý 1.díl, který obsahuje západní část oblastí nad Toulonem, jsme zatím nesehnali, ale i tak je zřejmé, že je tam dostatečný výběr cest ještě na několik dovolených. Jedinou nevýhodou bylo poměrně dlouhé dojíždění ke skalám z kempu Belgentier.

V závěru jsme už byli značně fyzicky opotřebovaní a v sobotu se vydali na zpáteční cestu, jen auto s Romanem, Péťou - mladojouzou a Evou se ještě stavilo na osmý lezecký den v Cháteauvert. Musel je tam odvézt Plechy, který se už třetí den při lezení trochu přetáhl (diagnóza: dočasná lezecká nepoužitelnost).