Lezení v jižní Francii 28.9.-6.10.2007


Čtyři členové HO ve složení Roman, Velbloud, Drn a Eva se vydali prozkoumat lezecké oblasti tvořené tufovými skalami "Massif de l' Estérel" poblíž měst Fréjus a St. Raphael. Nejhezčí lezení je v krajinově velkolepých kaňonech Gorges du Blavet, vzdušnou čarou cca 15km SZ od Fréjus. V oblasti jsou cesty od 8 do 80m a převažuje zde silovější lezení. Většina cest je výborně zajištěná borháky nebo nýty, ale najdou se i tradiční dobrodružné směry jištěné čoky a friendy. V Blavet, sektoru Rive Droite je i několik více-délkových a zároveň hezkých cest 5c až 6a, ale víc než dva dny tam vydrží spíš lezci úrovně 6b a výš. Borci si mohou zalézt i v případě deště v jeskyni La Grotte. Pohodář úrovně 5c/6a by musel po dvou dnech začít vytěžovat 8-10m kvaky a za deště odpočívat. Z lehčích cest je nejvelkolepější místní super-klasika z 80-tých let "Les caprices du colon" se čtyřmi délkami 6a+,5c,5b a 6a (celková délka cesty 65m).

Po třech dnech, kdy zejména ženskou účastnici výpravy začalo místní specifické lezení poněkud unavovat, jsme se přesunuli do jednoho z nejhezčích míst pohoří Les Calanques, oblasti Sormiou, v těsné blízkosti Marseille. V oblasti jsou nádherné 5-7 délkové cesty, které vedou přímo nad mořem na útesu Le Bec de Sormiou, kde se ideálně seberealizují lezci úrovně od 5c do 6c na výborně zajištěných cestách. Krátké sportovky v blízkosti parkoviště, zejména sektor "Lou Spiagou" jsou strašně oklouzané, ale jinak v Sormiou převažuje lezení v krásném vápenci.

Do sektoru Falaise de la Tirage se traverzuje nad mořem, cestou částečně zajištěnou ocelovým lanem. Cesty jsou zde na 1-2 délky od 4c do 7b+.

Na poslední dva dny nás vyplašila předpověď počasí, která hrozila možností přeháněk. Proto jsme se přesunuli do obecního kempu v Correns, kde jsme vztyčili přístřeší v příjemném prostředí za 3,80 na osobu a noc.

Meteorologové se opět mýlili, takže jsme museli lézt v oblasti Chateauvert na palčivém jižním slunci ještě dva dny. Většina členů výpravy se ocitla na konci svých fyzických sil a nemohla proradným rosničkářům přijít na jméno.

Jen Roman překypoval energií a místní cesty mu nebyly dost dlouhé, aby se pořádně unavil, takže si je prodlužoval nadlézáním nad koncové řetízky:

Celkově se zájezd vydařil, jen nás ke konci strašně bolely ruce.