Objevitelský zájezd do horské skupiny Gesause-berge 18.-21.9.2003


Oblast se nachází v Ennstaler Alpen, V od Dachsteinu a Totes Gebirge. Částečně jsme prozkoumali možnosti v J stěnách, kde se dá většinou nastupovat od auta. V S stěnách vypadá jako jediný rozumný výchozí bod Haindlkarhutte 1121m. Praktický průzkum slibně vyhlížejících severních stěn jsme nechali na příště. Nakonec jsme nesehnali čtvrtýho do auta, takže jsme lezli ve třech. Pro současné dobírání dvou druholezců jsme s úspěchem využívali reverso.

Východisko do 350m J stěny Festkogelu (2272m) je Johnsbach. Nastupuje se od chaty Kolbl za Johnsbachem z výšky 900m, takže převýšení je dost vražedné.

Cesta Superlux je pěkné lezení v neoklouzaných plotnách. V průvodci psali, že je moralisch, ale v těžších místech v prvních 6 délkách jsou dodatečně dodány zánovní borháky. Zajištění je slušné, ale i s dojištěním to není žádná sportovka.

Vrcholové partie Festkogelu jsou rozchrastané, jako všude ve vápencových Alpách.

Nejkratší nástup v J části Gesause je do Z stěny Kalblingu, kterou jsme prostoupili cestou Dengg-Fuhre. K chatě Jagdhutte 1542m se dá vyjet silničkou, přes den tam občas vybírají 5EUR za vjezd. Vápenec ve stěnách se mi nelíbil tak, jako v J stěně Festkogelu, místy byl vysloveně hnusnej.

 

Večer po lezení jsme přejeli do Hollentalu a další den absolvovali cestu Kowelkapfeiler na stěnu Lechnermauern v pohoří Rax. Nástup jsme zbaběle vyřešili lanovkou.

Po sestupu Grosses Hollentalem jsme s Banánem zapadli do nejbližší horolezecké hospody u silnice v údolí Hollental a opíjeli se místním pivem tak dlouho, dokud Velbloud nedošel na parkoviště u lanovky pro auto. Poslední den už nezbyl nikdo, kdo by navrhoval lezení spojené s chozením do kopce a naopak. Dopoledne jsme vylezli pár sportovek v oblasti Flatz (kousek od dálnice na Vídeň) a po obědě odjeli domů přes Znojmo.