Lezení na pískovcích v Jižním Pfalzu 6.-7.5.2006


Pískovcová oblast Südpfalz leží kousek od Karlsruhe, mezi Landau a Pirmasens. Místní pískovec je velmi tvrdý a tradiční cesty jsou dělané v podobném duchu jako v Sasku. Určitá úleva je, že díky tvrdosti pískovce se v oblasti mohou používat vklíněnce, ale přesto je lezení poměrně odvážné. Moderní cesty ve stěnách jsou zajištěné slušně, ale ve srovnání s vápencem bývají vzdálenosti mezi borháky nebo kruhy značné. V oblasti se už kolem roku 1920 běžně lezly spáry za 6UIAA. Nový průvodce z roku 2005 se dá koupit v knihkupectví v Dahnu. Má 700 stran a u oblastí jsou uvedené souřadnice. Ověřili jsme si, že bez GPS se některé skály hledají dost obtížně, popisy jsou místy zmatečné nebo chybí úplně.

Pro Südpfalz jsou typické skalní objekty s tvrdým železitým pískovcem, výška stěn místy přesahuje 40m, ale časté jsou i kratší cesty kolem 20m:

Skály vypadají na první pohled hodně členitě, ale při bližším seznámení se ukáže, že klasici měli v první polovině minulého století pádný důvod lézt většinu významnějších výstupů jako V A0 až VI A1. S dnešními botami a vybavením bývá větší (psychický) problém se ke kruhu vůbec dostat a chytat se za něj pak ve většině případů nemusí. Ve spárách se často uplatní friendy 4-5 a hexy 8-10.

Bivakovací úroveň v oblasti jsme vyhodnotili jako vynikající:

Po dvou dnech jsme usoudili, že na první letošní lezení na písku toho bylo už dost, a na zpáteční cestě se stavili na jeden den v nervovém sanatoriu zvaném Frankenjura