Rätikon 16.8. - 20.8.2004


16.-20.8. 2004 jsme ve složení Velbloud + David, Drn + Pepis podnikli lezecký výpad do J stěn vyhlášené skalní oblasti Ratikon.

Horská skupina Rätikon se rozkládá na území třech států - Švýcarska, Rakouska a Lichtenštejnska. Ideální východisko do jižních stěn Kirchlispitzen 2551m, Drusenfluh 2827m a Drei Drusenturme 2755m je chata Kletter Clubu Ratikon (www.kcr-online.ch), pod kterou se dá parkovat i zdarma stanovat. Ja to kousek nad horskou chatou Gruscher Alpli, kde pěstují krávy a prodávají hnusné pivo v třetinkách s korunkovým šroubovacím uzávěrem.

Příjezd z Liberce jsme zvolili přes Prahu, Plzeň, Rozvadov, Mnichov, kolem Rosenheimu, přes Insbruck a po dálnici až k Landeck. Před ním se odbočí na St. Moriz a jede se 7km tunelem směrem ke Švýcarsku. Cesta vede kolem bezcelní zóny Samnaum, což je městečko v nadmořské výšce 1830m, kde se dá koupit benzín v přepočtu za 16Kč. Švýcarští celníci nás asi půl hodiny dávali do počítače, vyptávali se kam jedeme, co tam budeme dělat, na jak dlouho, lezli nám do kufru a nakonec nás blahosklonně pustili přes hranice. Pak se jede přes Scuol, sedlo Fluelapass 2383m, objede se Davos, Klosters a dojede se do Schiers. Odtud vede asfaltová silnička do Schuders, jede se tam pořád na jedničku a v jednom místě se mi o větev sklopilo zrcátko. Ze Schiers pokračuje lesní cesta (dodatkové tabulce pod zákazem vjezdu jsme nerozuměli, ale horolezci tudy normálně jezdí) asi 10km kolem Gruser Alpli na parkoviště před horolezeckou chatou Pardutzhutte. Vzdálenost od Liberce je asi 900km. Doporučený průvodce: Rätikon Süd z roku 2002, cena 35 SFR.

Pohled na stěny nad Pardutzhutte:

Pohled do údolí z Kirchspitze:

 

Poslední délka šesti - délkové cesty Little Joe:

V případě zhoršení počasí je vhodné neotálet a vypadnout z oblasti, dokud není pozdě: