SPERLONGA 19.3.-28.3.2004


V březnu jsme se vydali prozkoumat lezecké oblasti u vesnice Sperlonga, na břehu moře zhruba v půlce cesty mezi Římem a Neapolí, asi 8km před přístavním městem Gaeta. V Gaetě je historické centrum, kterému jsem jako správný primitiv nevěnoval pozornost a Vic's - Bar s internetovou kavárnou (10minut na internetu při hledání předpovědi počasí na další dny nás přišlo na zanedbatelnou částku kolem 1EUR).

Kapitán vyrobil perfektní kopie vybraných částí průvodce z roku 94. Během naší návštěvy se v obchodu s jídelnou a parkovištěm v půlce Sperlongy, (kde jsou poměrně zvyklí na lezce), novější průvodce (zřejmě dočasne) nedal koupit. Hlavní oblast je Sperlonga, což jsou skály ve svahu nad tunelem a mostem před stejnojmennou vesnicí. Přístup je trochu do kopce a některé cesty v horních patrech končí v lámavé skále. Jinak v oblasti převažuje krásné, neklouzavé vápno. Často se vyskytuje prstové lezení. Klasifikace je ve srovnání s Arcem nebo Finále poměrně ostrá, lehčí cesty 5b - 6b byly zřejmě pod rozlišovací schopností tvůrců průvodce. Nicméně i lezec stupně "pohodář" si po zorientování v oblasti pěkně zaleze několik dní. Pohled na stěny, lezecké sektory jsou v několika patrech nad sebou:

Pohled ze skal na pobřeží. Od silnice a příboje je tam dost hlučno:

Vděčná cesta pro pohodáře - Cleptomania 5c,6a,5c - první dvě délky jsou krásné:

V několika patrech nad sebou jsou cesty od 15 do 100m.

Kapitán v 1. délce Cleptomanie. Markéta pózuje Pepisovi před objektivem.

Mezi Sperlongou a Gaetou se dá za špatně identifikovatelným parkovištěm sejít po schodech na pláž, která je jinak po břehu nepřístupná. V průvodci se oblast jmenuje Spiaggia dell' Areonauta a má dva sektory. Na skalkách přímo na pláži jsou pěkné cesty od pětek nahoru na jeden den lezení a v jeskyni Grotta dell' Areonauta jsou cesty od 6B výš na případné deštivé dni (pokud člověk není mutant, tak spíš na první dvě hodiny deštivého dne).

Schodiště na pláž. Od května je přístup placený, ale to už tam stejně nejde kvuli vedru lézt:

Společensky-bivakovací úroveň oblasti není nejlepší. Nejhorší bylo, když jsme na konci zájezdu upadli v nelibost u majitele baru s lezeckým parkovištěm, kde jsme přespávali na WC když pršelo, a on nám to zamknul, takže jsme se ocitli bez vody a bez přístřeší. Situace sice nebyla neřešitelná, ale znám pohodovější oblasti na bivakování. Když neprší, dá se spát přímo na pláži (válí se tam dost lehátek), ale nechat auto na parkovišti u silnice je o strach.

Nad Sperlongou jsou ještě poměrně rozlehlé oblasti Moneta a Pueblo. V Monetě je podle průvodce zákaz lezení a z dálky ve mě oblast ani nebudila chuť se jít podívat blíž. Pueblo by mohlo být zajímavé, ale musel by se ověřit momentální stav případného omezení lezení. U Gaety by měly být 200m útesy přímo nad mořem, ale na ty jsme neměli průvodce a bez něj jsme je nenašli. Mělo by to být údajně odvážnější lezení.

Užitečné odkazy:

http://www.litoralepontino.it/webcam1.htm - web kamera na Sperlongu včetne teploty vzduchu.

http://utenti.lycos.it/falesia/italia/introspe.htm - průvodce na tuto oblast. Mára ho hodil do pdf-ka a na požádání ho pošle (900kB)