Mára Čaloun prozkoumal nové oblasti ve Francii.


Čau,
tak jsem zas po dlouhé době vyrazil na zájezd do Francie a musím říct, že výběr oblastí byl skvostný. Nejdříve Chatouvert, ale ten už je profláklej, takže no-comment. Pak jsme vyrazili do oblasti cca 20km J od Aix en Provance (a tak 50km od Chatouvert) zvané "Sainte-Victoire". Je to takový přerostlý kopec otočený na jih s nadmořskou výškou 1011 m.n.m. celý z vápna a je krajinově vděčnej.

Neleze se až na horu, ale vše se skládá ze sektorů, kde lze najít od moderně zajištěných sportovek až 60m dlouhejch po vícedélkové vraždy po starejch skobách a vlastním jištění. My jsme byli pouze v jednom sektoru a tam bylo na jednom fleku cca 30 cest od ploten po kolmé stěnky a vše bylo nově přejištěno. Chrakter lezení byl úplně úžasnej. Vše bylo po velice jemných lištičkách a nohy většinou na tření. A nebo zase takový svislý puklinky, které člověk tak nějak rozpíral a bral za sokolíčky. Obtížnost cesty se většinou stupňovala s kolmostí stěny. Nýty nebyly až zas tak blízko u sebe, takže by si tam i Velbloud užil. Skoro mi to připomínalo, že ty cesty byly přejištěny a jištění bylo dáno přesně tam, kde ho původně dal prvolezec, který lezl cestu od zdola. Tzn. většinou logicky v místech, kde šlo dát např. skobu, vyvrtat nýt atd. a hlavně se pustit a cvaknout. Takže ne bezhlavě vyvrtaná řada nýtů a cesta vedoucí metr vlevo od nich. Nebylo vyjímkou, že se dělal nepříjemný krok třeba 2-3m nad nýtem, ale zas to nikde nebylo nazabití, takže docela rozumnej kompromis. Byla zde poměrně velká koncentrace lehkejch cest obtížnosti 4, 5a-c a 6a-c, ale musím přiznat, že zde byla dost drsná klasifikace, a nebo to asi neumíme? Já jsem tam vylezl na prvním 5c a 6a (v Chatouvert jsem běžně lezl 6b) a Luky, zde docela funěl na 6b+ a 6c ani nezkoušel. No ale možná, že to byl pouze nezvyk, protože v této oblasti je nutnou lézt hlavou, nohama a ještě mít sílu v rukách.Co se spaní týče, tak oblast je mimo civilizaci a k jednotlivým sektorům se přistupuje nástupem cca 20min chůzí do mírného kopce z takových malých parkovišť. Na jednom z nich jsme spali a nikdo nás nevyhnal, ale je fakt, že jsme tam nocovali pouze jednou. V oblasti není žádná voda a jsou tam dost alergický na oheň, protože se zdá, že tam dost často hoří. Další nevýhoda je, že tam dost fouká. Alespoň nám tam strašně funělo a proto jsme odtud další den odjeli. Ale možná se dá vychytat nějaké období bezvětří????

Oblast je popsaná na COSIROCU (viz. LOKO web) a Ještěďáci tam zakoupili oddílový průvodec na celou oblast a jsou tam popsány ještě další asi 3 lezecké oblasti ve vzdálenosti cca 20km od S. Victorie. Ve dvou znich jsme byli, když jsme utíkali před větrem a v každé z nich je cca 1 den lezení pro 5-7kového lezce (lezoucího max. 10 cest/den), ale cesty jsou tam většinou kratší v průměru okolo 20m a charakterem připomínající Ardešickej Chazon.

Takže to je takovej můj TIP na zájezd do Francie.

Dále jsem koukal na Lezcovi, že zde proběhla informace o nové nepískovcové minioblasti poblíž Ústí zvané Ptačí stěny, kterou vyčistil a odjistil Bělina. Takže to je takový druhý tip, kdyby se někdo někdy poblíž nacházel a měl u sebe lezačky a lano.

Mára