Wachau

je rakouská turistická oblast na břehu Dunaje, kde najdete tři menší skalkařské oblasti 15km západně od města Krems. Materiál skal je žula a rula, což je příjemná změna po oklouzaném vápnu a solivém písku. Cesty jsou dobře zajištěné nerezovými borháky a nýty. Leze se nad vinicemi s krajinově velkolepými výhledy na údolí Dunaje. Vzdálenost od Liberce je 360km (přes Kolín a Jihlavu). Hranice jsme přejeli 30km západně od Znojma ve Vráteníně. (Přechod pouze pro osobní auta, otevřeno jen do 22:00). Po místních silničkách ujedete od hranic ještě 90km přes Geras, Horn a Krems do Dürnsteinu a Weissenkirchen i.d. Wachau.

Achleitenwand

Žulová skála nad vesnicí Weissenkirchen, délka cest 15-45m, převážně kolem 30m. Ideální oblast pro pohodáře, největší výběr cest je v obtížnosti 6-. Výstupy jsou alespoň schön, pokud nejsou rovnou sehr schön. Kdo neuznává cesty pod 7+, bude se v oblasti nudit. Plánek stěny zde. Cesty 27 - 32 mají sundané nýty, asi kvuli erozi ve strži pod nimi. Pohled na Weissenkirchen směrem od skal:

 

Přístupová cesta ke skalám vede vinicemi přibližně západním směrem z Weißenkirchenu (možnost parkování). Ke stěně je vhodné přijít z leva (viz. plánek) pěšinkou skrz vinice. Na druhé fotce se Jirka snaži v místní schön-šestce.

 

Dürnstein

Městečko Dürnstein je východisko do dvou lezeckých oblastí Donauuferfelsen a Klettergarten Dürnstein. Přístupová mapka s vyznačenými parkovišti zde. Na následující fotce je pohled z místa "A" (viz plánek) na rulové skalní věže a okrajovky oblasti Dürnstein. Většina cest je vynýtovaných, délka 12-35m. U několika klasik je v průvodci poznámka KK!, což znamená, že méně morálně odolní jedinci budou potřebovat vklíněnce. V oblasti jsou prstové stěnky, ukloněné plotny po obláčích i několik spár.

 

Výběr z výběru z průvodce na Dürnstein: strana 1, strana 2

Plánek stěny Donauuferfelsen. Od parkoviště u Dunaje se musí přejít silnice a přelézt koleje. Vpravo od kouta cesty č. 2 převažuje plotnové lezení.

Celkové hodnocení oblasti Wachau: ***, lezení (v rozsahu obtížnosti 5+ - 7) ****, bivakovací úroveň *. Oblast je hodně civilizovaná, za Weissenkirchenem (směrem do kopce) jsme našli za vesnicí u kříže schované parkovišťátko pro maximálně dvě auta. Jinak nic, všude jsou vinice, které někomu patří.

Pohled na Dürnstein, foceno ze zříceniny místního hradu cestou z lezení: