Poškození šlach - výňatek z učebního textu MK ČHS, podle MUDr. Ivana Rotmana.


Úplné přetržení šlachy není častým zraněním, když už se to stane, musí se šlacha přišít nejpozději do 24h. Hojí se to 6 týdnů, ale nutná přestávka v lezení je nejméně tři měsíce, chceme-li se vyhnout velkému riziku obnovení zranění. Při přetržení šlachy se může ozvat prasknutí a prudká bolest v průběhu šlachy na prstu.


Zánět šlachy a šlachové pochvy se projevuje následujícími, pozvolna narůstajícími příznaky:


Přetržení šlachových poutek

Závěrný úchop s pruhnutými DIP klouby, ohnutými PIP klouby a navíc ještě prohnutým zápěstím, maximálně námáhá napnuté šlachy ohýbače prstů i jejich poutka. Zejména na úzkých lištách je poutko A2 vystaveno obrovským silám. Každé náhlé zvýšení zátěže způsobí částečné či úplné přetržení poutka se zpravidla slyšitelným prasknutím a náhlou bolestí. Bolest, zduření článku prstu a krevní výron se objeví obvykle do 24-48 h. Při flexi prstu vzniká dojem, že šlacha vyskakuje z pochvy, případně je vystupující šlacha viditelná. Bolest a zduření mizí během 14 dnů, ale bolestivost přetrvává 3 měsíce. Po tuto dobu je nutný klid resp. značné šetření. Zpravidla se doporučuje tejpování, které odlehčí kloubu a umožní zjizvení. Tejpování je vhodné i preventivně na 3. a 4. prstu před plánovaným těžkým lezením. Bezprostředně po úrazu je všek nejlépe přiložit dlahu na několik dní až tři týdny.

 

 

Menší natržení lze léčit okamitým pevným obvazem (viz tejpování) - resp. přelepením prvního článku prstu, aniž však zaškrtíme přívod krve do obvykle ještě zdravé zbývající části. V prvních 48 hodinách bez prodlení zahájíme ochlazování ledem, pak následují střídavé horké a studené koupele a příp. podávání léků, elektroléčba a léčebná tělesná výchova. Prst nesmíme nechat ztuhnout, musíme být schopní jím lehce pohybovat. Léčení, t.j. bez zatěžování prstu lezením či tréninkem trvá podle rozsahu poranění 6 týdnů až tři měsíce!!! Dojde-li při zatěžování prstu k bolesti, znamemá to, že se léčení bude dále prodlužovat.

 

 


Tejpování, taping - funkční zpevňování pohybového ústrojí pomocí lepících pásků.

Tejpování je vhodné použít:

Nevýhody a omezení

 

Tejpování prstových kloubů:

Odlehčení ohýbače šlach prstů