[zpět na obsah]

Úvod


Vážení horolezci a skokani,

tento skromný průvodce je asi prvním svého druhu (v Jizerských horách určitě). Jedná se vlastně o pokus o zmapování všech přeskoků v JH na legálních objektech. Přeskoky byly sice zpracovány v horolezeckých průvodcích JH (Nepískovcové skály v Čechách - severočeský kraj; Kotúček a Simm; P. Fajgl, O. Simm, M. Vrkoslav), ale podle těch zde mnoho přeskoků není, přestože jich je většina staršího data. Asi proto, že to jsou "jenom" přeskoky a žádné lezení.

Průvodce je zpracován bez plánků a mapek, také charakteristika oblasti je vynechána - v tomto ohledu se odvolávám na autory "klasických" průvodců. Snad jen pro přespolní : přeskoky zde nedosahují takových obtížností ani nejsou nad 50m propastmi jako v Sasku, či Adršpachu, přesto některé jsou krajinově i skokansky velmi vděčné; klasifikace je stejná jako na písku (1-5), ale nejtěžší přeskok je zde oklasifikován stupněm 3. Tady je třeba uvést, že klasifikace přeskoků je velmi ošidná, proto bývá v poznámce často uvedena jiná možnost ohodnocení. Oproti průvodcům je však v tomto skokanském průvodci klasifikace někde značně přitvrzena.

První přeskoky zde vykonali němečtí lezci, zajímavá je historie Frýdlantského cimbuří (klasifikace 2 a 2+), v průvodci Nepískovcové skály... je uváděn prvopřeskok od českých lezců před rokem 1970 (klasifikace 3), průvodce nejnovější (P. Fajgl, O. Simm, M. Vrkoslav - 1999) přidává autorství německým lezcům před rokem 1940, ale autorem - vlastně autorkou! je nejspíše Němka kolem roku 1918! Historicky je zajímavý i přeskok na Kozlí jehlu z února 1922, hezky ho líčí Rudolf Kauschka (horolezec a básník) ve své knize "Wandern und Klettern" (Liberec 1924). V sedmdesátých letech zde lezci skočili "všechny nejokatější lehčí" přeskoky. Nejlepší přeskok této doby je asi Cesta strachu na Ostrou jehlu od Petra Karmazína. V osmdesátých letech Petr Prachtel (spolu se svou manželkou Zorkou autoři mnoha prvovýstupů, z nichž mnoho je navrcholu jizerské 8stupňové klasifikace a mnoho z nich patří mezi nejtěžší jizerské cesty) skáče těžší přeskoky spolu s nejtěžším přeskokem JH (na Lokomotivku). V letech devadesátých mnoho přeskoků skočeno nebylo, a ty co byly asi všechny pocházejí od již zmíněného Petra Prachtela.

Na průvodci spolupracoval a významně přispěl Petr Prachtel, bez něho by tento průvodce nemohl být stvořen v této podobě (sám pracuje na průvodcích po JH, kde budou přeskoky všechny uvedeny).

Snažil jsem se sestavit Přeskoky v JH spíše pro svůj osobní přehled, takže si nečiním nárok na úplnost a přesnost údajů, ale snažím se ,aby zde prezentované informace úplné a přesné skutečně byly.

Později sem přidám některé fotky z jizerských přeskoků.

Případné nové skoky, připomínky nebo komentáře mi pošlete na adresu jakub.srek@stavlib.hiedu.cz.

Autor na sebe nebere odpovědnost za případné zranění způsoběné v souvislosti s používáním tohoto průvodce.